24 Kasım 2009 Salı

ÇOCUKLARDA ALTINI ISLATMA PROBLEMİ

Gece alt ıslatan çocuklar alarmla iyileşiyor
Bebek Çocuk - Gelişim

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Selami Sözübir, 5 yaş üstü çocuklarda sık görülen gece alt ıslatma sorununun çoğunlukla genetik nedenli olduğunu belirterek “Gerçek nedenin doğru tetkiklerle ortaya konması, ailenin tedaviye aktif katılımı ve tek başına veya bir ilaçla birlikte alarm kullanımı ile tedavide yüzde 85’lere varan başarı sağlıyoruz” diyor.

Gece alt ıslatma nasıl bir hastalıktır?

5 yaşın üzerindeki çocukların haftada en az iki kez olmak üzere gece uykusu sırasında farkında olmadan idrar yapmasına gece alt ıslatması diyoruz. Sağlıklı çocuklar da uyku öncesi aşırı sıvı aldıklarında gece idrar kaçırabilirler. Ancak, bu olayın bir rahatsızlık olarak düşünülüp tedavi etme kararının verilebilmesi için 3 ayda haftada 2 kereden fazla olması gerekmektedir. Gece altını ıslatma iki çeşittir. Baştan beri varsa birincil (primer) altını ıslatma, rahatsızlık sonradan ortaya çıkmışsa buna da ikincil (sekonder) altını ıslatma denir.

Ne kadar sıklıkla görülür?

Gece altını ıslatma çoğu zaman mesane (idrar torbası) gelişimindeki gecikmenin bir sonucudur. Bu nedenle de yaş ilerledikçe sıklığı azalır ve erkek çocuklarda kız çocuklara oranla daha sık görülür. 3 yaşındaki çocukların yüzde 40’ı altını ıslatırken bu oran 5 yaşında %20’ye ve 6 yaşında %10’a düşer.

Gece altını ıslatmanın nedenleri nelerdir?

Gece altını ıslatma büyük oranda genetik yatkınlığa dayanmaktadır. Anne ve babadan birisinde altını ıslatma öyküsü varsa çocukta %44, ikisinde birden varsa %77 oranında altını ıslatma sorunu yaşanmaktadır. Genel olarak psikolojik olayların sık görülen birincil gece altını ıslatma sorununa yol açmadığı gerçeği bu çocukların büyük çoğunluğunda bir ruhsal sorun aramaya gerek olmadığını ortaya koymuştur.
Gece altını ıslatan çocukların %3’ü civarındakilerde böbrek ve idrar yollarına ait doğuştan bozukluklar, böbrek hastalıkları, gizli bel kemikleri açıklıkları (spina bifida), şeker hastalığı, sara hastalığı, parazitler, besin alerjileri gibi bu duruma neden olan başka hastalıklar saptanmaktadır.

Gece altını ıslatan çocuklarda hangi aşamada hekime başvurmak gerekir?

Gece altını ıslatan çocuklarda aşağıdaki özellikler varsa en kısa zamanda ileri tetkik ve inceleme amacıyla uzman bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Bu özellikler şunlardır:
- Gece altını ıslatma hiç altını ıslatmamış bir dönemden sonra ani olarak başladıysa,
- Gündüzde altını ıslatıyorsa,
- Kabızlık ya da kaka ile altının kirlenmesi de mevcutsa,
- İdrar yaparken ağrı duyuyorsa,
- Bir günde 7 den fazla sayıda idrara çıkıyorsa
- Tuvalete koşarak ya da son dakikada gidiyorsa,
- İşeme sayıları haftada 2 den fazla ve gecede 1 den fazla ise,
- Gece içinde işemesi az miktarda ancak fazla sayıda ise

Alt ıslatan çocuğa bez bağlamak doğru mudur?

Altını ıslatan çocuğa bez bağlamak çocuğun bu durumdan rahatsız olma durumunu ortadan kaldırır ve hiçbir zaman alt ıslatma bez bağlayarak ortadan kalkmaz.

Tedavi konusunda neler yapılıyor?

Gece altını ıslatan çocukların bir kısmı kendiliğinden düzelecektir ancak çocuğa ve aileye sıkıntı vermesi, çocuğun kendine güvenini azaltabilmesi, birlikte başka davranış ve duygulanım sorunlarının olabilmesi nedeniyle tedavi önerilmektedir. Tedaviye başlamadan önce uzman ve gece altını ıslatma konusunda tecrübeli bir hekim tarafından çocuğun detaylı fiziksel muayenesi yapılmalı, idrar kaçırmaya yol açabilecek diğer tüm nedenler gözden geçirilmelidir.
Tedavinin başarılı olmasının ilk şartı aile, çocuk ve hekim arasında tam bir iş birliğinin olmasıdır. Ana prensip çocuğa güven vererek suçluluk hissini ortadan kaldırma ve mümkünse olayı çocuğun sahiplenmesini sağlamaktır. Öncelikle denenmesi gereken çocuğun kendisinin veya ailesinin gece uyanmasına dönük programlardır. Önce çocukların kendiliğinden uyanması denenir, bu mümkün olmuyorsa ailenin çocuğu gece uyandırıp tuvalete gitmesini sağlayan program uygulanır. Ailenin desteği ile beraber motivasyon tedavisi ve ilaç tedavisi beraber uygulanırsa bu çocuklarda tedavide başarı oranı %70–80 bulmaktadır. İlaç tedavisinin en önemli dezavantajı ise tedavi kesildikten sonra rahatsızlığın yüksek oranda tekrar riski bulunmasıdır. Bu nedenle son yıllarda alarm ve ilaç tedavisinin birlikte kullanılması önerilmektedir. Alarm cihazları çocuk idrar kaçırmaya başlar başlamaz çocuğu uyandırarak, mesanesini kontrol etmesine yardımcı olan araçlardır. Alarm tedavisine de en az 3 ay devam etmek gerekmekte ve bu tedavi ile çocuklarda %85’lere varan iyileşme sağlanmaktadır. Alarm tedavisi sonunda tekrarlama riski ise oldukça düşüktür.

Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Yazdır

Yorumlar (5)

1. Yazan guleyargun 11-11-2009 10:31
benım kızım 4 yasında her uykuda altını ıslatıyor bazen gun ıcınde bıle her tuvaletı geldıgınde kacırdıgıda oluyor artık ne yapıcagımı bılemıyorum kızmıyorum ama nasıl tepkı vermem gerektıgını bılmıyorum kızım bır topluma gırdıgınde cok agresıf davranıyor gelen tepkılerle beraber hem kendıne hemde bana cok zarar verıyor nasıl davranıyım bılmıyorum yardımlarınızı ıstıyorum


2. Yazan Psikolog Gizem OZAN 01-09-2009 22:59
Alt ıslatma çok dikkat edilmesi gereken bir konu...
Ailelerin bu durumu çocuğa fark ettirmeden dikkate almaları ve önce fizyolojik muayneleri yaptırmaları, önlem almaları gerekir.
Çocuklarda henüz sıkıntıları zihinselleştirme yolu ile dışa vurum gelişmemiştir. Bu yüzden de beden yolu ile bir problem olduğunu anlatmaya çalışırlar. Tikler, Tırnak yeme, Davranış problemleri gibi alt ıslatma da bu bedensel işaretlerdendir.

O zamanda mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.
Bez bağlamak çocuğun özgüvenini zedeler, bebeklik dönemindeki bakıma muhtaç olma durumunu tetikler.
Son günlerde reklamı yapılan Dry Nights tipi ürünler çocukların ruhsal gelişimi için çok çok zararlıdır.


3. Yazan dilego 17-08-2009 13:55
mrb benım kızımda 2006 dogumlu ama bız halen bezı cıkaramdık bırakın geceyı gunduz bıle cıkaramıyoruzm bu konuda yardımcı olabılrımısınız bana


4. Yazan eren yusuf 15-08-2009 22:04
benim oğlumda da aynı sorun var daha 4 yaşında ama bu beni çok üzüyor başta çok kızardım ama artık umursamıyorum bile hiç yapmamış gibi davranıyorum o da zaten ben yapmak istemiyorum yatağım ıslanmış diyo psikoloğa gittik birde bu sistemi deneyelim belki bir sorun vardır


5. Yazan eslemrana 13-08-2009 22:25
Bu yazıyı bu konudan muzdarip olan arkadaşlarıma göndereceğim.

Hiç yorum yok: